Roadele Toamnei ediția a II-a

Spectacol de zile mari la Noslac

Ieri, 11 septembrie 2011 s-a desfăşurat un spectacol deosebit pentru comuna noastră în cadrul serbărilor « Roadele Toamnei la Noşlac – ediţia a II-a »

După slujba religioasă, desfăşurată în centrul comunei la Monumentul eroilor, a avut loc depuneri de coroane în memoria eroilor neamului, apoi parada portului popular.

Spectacolul folcloric a avut ca protagonişti : Ansamblul folcloric “Tradiţii Uiorene” al Casei de Cultură Ocna Mureş, Ansamblul folcloric “Dor de sat” din Unirea, Ansamblul folcloric “Datina” din Turda, Formaţia de dansuri populare din Fărău.

Au evoluat în recital soliştii de muzică populară : Ana Almăşana Ciontea din Hunedoara, Viorel şi Liliana Moldovan din Găbud şi Aurel Şuteu din Turda.

Apoi au urcat pe scenă membrii formaţiei Octavian Martin din Ocna Mureş, după care un trio de excepţie TRUPA HEAVEN, care a încins atmosfera cu un show deosebit.

Spectacolul s-a încheiat cu un frumos foc de artificii care a încântat pe cei peste 2000 de participanţi.