Anunturi si noutati
Anunt public

Expunere motive

Proiect de hotarare

Pentru a vizualiza fișierele marcate cu pictograma PDF (Portable Document Format) aveți nevoie de programul Adobe Reader. Daca nu-l aveți instalat, puteți să descărcați programul de pe pagina adobe.com

DEZVELIRE PLACHETĂ CENTENAR

În semn de omagiu și respect faţă de cei care au înfăptuit Unirea Transilvaniei cu Vechiul Regat al României acum 100 de ani, pe frontispiciul primăriilor din toate comunele, orașele și municipiile județului Alba s-a montat câte o placă omagială, spre amintirea gloriei în veac a celor ce au contribuit la împlinirea idealului națiunii noastre.

Cu acest prilej, în data de 20 noiembrie, ora 16.00, la exact 100 de ani de la momentul în care Consiliul Național Român Central a anunțat convocarea la Alba Iulia a reprezentanților, a fost organizat un moment solemn. Într-un cadru ceremonios, a fost dezvelită placa omagială montată pe frontispiciul primăriei comunei Noşlac, iar clopotele bisericilor românești au bătut de 100 de ori, simultan, în satele din comună.

Demersul face parte din proiectul ”Patria recunoscătoare” al Consiliului Județean Alba, unul de profund respect, ce își propune omagierea în Anul Centenar a reprezentanților cercurilor electorale, ai breslelor, reuniunilor, cultelor bisericești, gărzilor naționale, presei și românilor de rând, convocați prin manifestul din 20 noiembrie 1918, ce au contribuit la unirea Transilvaniei cu România.”

Citeşte mai mult...

Proiectul de hotarare privind impozitele si taxele aferente anului 2019

Proiect de hotărâre nr. 61/2018 din 19.11.2018 privind aprobarea impozitelor și taxelor locale, a altor taxe asimilate acestora precum și amenzile aplicabile în anul 2019

Proiect